« Úvod | Nové stránky »

Mirek & Káťa

   Přehled všech tanců  

mirek & katka - Kopie


   Myslel jsem, že tato videa nikdy nezveřejním. Že to bude jen rodinné tajemství. Ale nakonec jsem se rozhodl, že Vám všem udělám přehlídku různých tanců, které se v tanečních běžně učí. Vybíral jsem jen ta nejlepší videa, kde se nenachází moc přešlapů. Ale protože jsem bohužel neměl tolik možností k natáčení, neboť jsem musel také vyučovat, bude tu to, co tu bude...


   Jako první tanec si představíme blues.
   Slovo blues v angličtině vyjadřuje depresivní, smutný stav, což charakterizuje i mnoho bluesových skladeb. Často se však objevují i skladby s veselým, žertovným či sexuálním obsahem.
   Pro blues je typické čtyřčtvrťové členění taktu, kde je však každá čtvrtina dále členěna na dvanáctiny - jedná se o triolový rytmus s odlehčenou (nebo úplně vynechanou) druhou dvanáctinou v každé triole. Vzniká tím charakteristický „houpavý rytmus“, který lze přiblížit například jako opakování slabik „důba-důba-důba-důba“.
   V melodii je s oblibou využíváno synkop a úmyslně nepřesného frázování, které se „nevejde“ do základního rytmu - tím je kromě harmonického napětí dosaženo také rytmického napětí mezi doprovodem a sólovou (zpěvnou) linkou.

   Tak to byl blues a druhým tancem v pořadí je quickstep.
   Quickstep je jedním ze standardních tanců nazývaný také rychlý foxtrot. Historii quickstepu můžeme sledovat již od roku 1924. Rytmus je 4/4 a taktů za minutu 50-56.

   Třetím tancem, na nějž se podíváme, je tango.
   Tango je tanec pocházející z Argentiny a Uruguaye, díky čemuž bylo tango dříve řazeno mezi latinskoamerické tance. Dnes se řadí mezi soutěžní standartní tance, který se tančí ve 4/8 a 2/4 taktu v tempu 31 - 33 taktů za minutu.

   Čtvrtý tanec náleží cha-che, kterou považuji za nejhezčí tanec vůbec.
   Je to velmi svižný latinskoamerický tanec pocházející z Kuby. Rytmus se vyvinul z kubánského tance Danzon synkopováním 4. taktu.
   Základní pohyb i většina jednoduchých figur je stejná pro oba partnery (zrcadlově). Typická je pro tento tanec cha-chová přeměna na synkopovanou dobu 4 při které zní výrazný zvuk Kubánského hudebního nástroje giro. Cha-Cha se tancuje jak na původní latinskou hudbu nebo na latin rock či latin pop.

   Pátým a velice pěkným tancem je jive.
   Je to rytmický swingový tanec, který vychází z jitterbugu a v mnohém je ovlivněný rocknrolem, boogie-woogie a černošskými tanci. V roku 1944 vydal Viktor Silvester první standardizovaný popis jivu. Rytmus je 4/4-ový a tempo 40-46 taktů za minutu.
   Základním krokem dnešního jivu je takzvaná jivová přeměna (tančená jako krok-přísun-krok na jednu stranu a pak zpět krok-přísun-krok) zakončená vratnou kolébkou.

   A teď nastal čas přestávky! Tím nemyslím, že již nebudu psát a popisovat další tance. Tím myslím, že vám ukáži video z fotek, které jsem vytvořil pro odpočinek od těchto vyčerpávajících informací.

   Jak jste z předchozího videa poznali, dalším (tedy šestým) tancem je český tanec polka.
   Původně se tento tanec jmenoval „maděra“, ale podle svého polovičního rytmu (2/4 takt) byl přejmenován na „půlka“. Tento název se později změnil na „polka“, patrně jako výraz sympatií k národně utlačovaným Polákům (povstání v roce 1830), podle jiného pramene na počest polské zpěvačky Esmeraldy.
   Polka je párový tanec, který se řadí mezi tzv. „kolové tance“ (tančí se dokola kolem sálu). Výhodou tohoto tance je možnost kombinace kroků s tanci stejného typu a značné množství figur.
   Zajímavostí je, že ačkoliv má polka standardní taneční držení, pár se nemá vzájemně dotýkat těly.

   Na dalším videu se nenachází další druh tance, nýbrž taneční sestava na velice známou píseň. Tétot sestavě všichni říkají Rakeťák, podle písně.

   Sedmý tanec v pořadí je valčík.
   Valčík je postupový, kolový tanec v 3/4 taktu nebo zřídka (spíše dříve) v 3/8 taktu, důraz je kladen na první dobu.
   Tento tanec se tančí v páru, a to tak, že jeden z páru vždy uhýbá druhému, který jde dopředu a během prvního kroku otočí celý pár. Zajímavostí je, že byl prvním tancem, který se tančil v těsném uzavřeném standardním držení.

   Osmým a také posledním tancem je waltz.
   Waltz je tanec v tříčtvrtečním taktu, jeho současná verze vznikla na počátku 20. století v Anglii z amerického tance boston a evropského ländleru (předchůdce valčíku). Waltz patří do skupiny tzv. standardních tanců (waltz, tango, valčík, slowfox, quickstep).
  
Tempo waltzu je přibližně 30 taktů za minutu (90 MM = taktových úderů metronomu); pro srovnání tempo valčíku je 60 taktů za minutu. Důrazná doba v taktu je první (RAZ!-dva-tři). Waltz je švihový tanec. Držení je standardní - partner drží dlaní pravé ruky partnerku v oblasti levé lopatky, partnerčina levá ruka volně leží na partnerově pravé a prsty objímá deltový sval jeho ruky. Partnerova levá ruka drží partnerčinu pravou zhruba ve výši očí partnerky; lokty jsou ohnuté v úhlu cca šedesáti stupňů. Tvar držení, především spojených rukou, je však u každého páru trochu jiný; závisí především na vzájemné výšce partnerů.
   V angličtině se waltz označuje jako „Waltz“, dříve „Slow Waltz“ nebo „English Waltz“. Valčík pak jako „Viennese Waltz“. Základním pohybem ve waltzu je tzv. Uzavřená změna (angl. Closed Change), v tanečních kurzech se často používá i změna(krok vpřed, krok stranou a přísun).

   Myslím si tedy, že jsem vám udělal přehlídku všech možných tanců, které se běžně vyučují na tanečních, a myslím si, že vám videa dopomohou k tomu, se tance doučit a poznat je blíže.


 Chceš být informován o novinkách z mého blogu? Přidej se k mé FanPage na FaceBooku.

11.02.2009 22:42:22 | Autor: Tom Lery | stálý odkaz

Komentáře

4 komentářů:
 • 11.12. 21:01, Funny

  Já, jakožto trošku zkušenější tanečník, musím uznat, že pokud se jedná o ,,Éčkaře", tak je to celkem slušené...Na držení by bylo co zlepšovat, ale podívejme se každý na svoje začátky. Já měl držení u kolen, tančil jsem v ,,záklonu" a nemohl jsem pochopit jak udělat back basic v cha-che. Navzdory tomu jsme tento rok byl účastníkem MČR formací a umístili jsme se ve finále. Takže držim palce...:)

 • 24.01. 17:31, katka212

  cha-cha: podarene, hlavne ten koniec! :D :))

 • 24.01. 17:30, jirka274

  k Polce: Já jsem sice ještě nechodil do tanečních, ale sorry, tohle je wals =)

 • 24.01. 16:31, JokeJokeJack

  o tanec sem se nikdy nezajimal ale tenhle rok du do tanečních tak chci umět alespon něco :D ale ty kroky zatim moc nechapu :D


přidat komentář
<< úvod